Sorte Kat
Felicia Hardy
- Rolle :Duelist
- Sværhedsgrad :
- Angrebstype :Kamphelte
- Hold :Skurke
Som en af verdens førende tyve svæver Felicia Hardy hen over slagmarken med hurtig præcision og en dansers elegance, altid klar til at stjæle en modstanders formue. De, der møder Den Sorte Kats blik, bør vogte sig, for hendes varsler rammer aldrig forbi!

Historie
Felicia Hardy er en af verdens mest berygtede tyve. Når Den Sorte Kat har sat øjnene på en præmie, er den allerede så godt som væk. Efter at være blevet smidt ud af Tyvenes Laug, blev Den Sorte Kat rekrutteret af Wilson Fisk for at infiltrere Doctor Stranges Sanctum Sanctorum og stjæle Livets og Tidets Tavle. I sidste ende spillede hun alle tre sider ud mod hinanden – holdt Tavlen fra Fisk, befriede Lauget fra deres pagt med Den Forgyldte Helgen og opnåede gunst fra både helte og kriminelle.
Evner
| Sluppet Kattegang |
|---|
|
| Key | Mellemrum |
| Casting | Passiv vægklatring |
| Tyvisk Ynde |
|---|
|
| Key | Mellemrum (dobbelt) |
| Casting | Hop |
| Fortunes Gunst |
|---|
|
| Key | Højreklik |
| Casting | Fortune-forbrug |
| Grapple Swipe Fortune Consumption | 150 |
| Phantom Pursuit Fortune Consumption | 300 |
| Klo-pisk |
|---|
|
| Key | Venstreklik |
| Casting | Nærkampbue |
| Damage Falloff | Fald begynder ved 30°, falder til 30% af maksimal skade ved 75° |
| Attack Interval | 0,6s pr. træf |
| Max Bonus Health | 50 |
| Spell Field Range | 150° kegleformet besværgelsesfelt med en radius på 7,5m og en højde på 2,5m |
| Spell Field Damage | 65 |
| Bonus Health Per Hit | 25 |
| Katte Vugge |
|---|
|
| Key | Shift |
| Damage | 50 |
| Casting | Dash |
| Cooldown | 2 ladninger, hver tager 10s at genoplade |
| Maximum Dash Distance | 15m |
| Mento-fisk |
|---|
|
| Key | F |
| Casting | Projektil, der genererer et trylleformel felt ved påvirkning |
| Slow Ratio | 35% |
| Projectile Speed | 30m/s |
| Spell Field Range | Et cylindrisk besværgelsesfelt med en radius på 5m og en højde på 40m |
| Fortune Consumption | 200 |
| Visitkort |
|---|
|
| Key | Q |
| Casting | Målrettet sekventiel ryk |
| Energy Cost | 3100 |
| Ability Duration | 10s |
| Maximum Dash Distance | 60m |
| 1st Claw Strike Damage | 30 |
| 2nd Claw Strike Damage | 30 + 20% af Målets Maksimale Helbred |
| Maximum Targeting Distance | 8m |
| Fore-swing Damage Reduction | 50% |
Team-Up Evner
| Guldets Gave |
|---|
|
| Key | Passiv |
| Anchor | Sorte Kat |
| Team-Up | Heldigt Lån |
| Partners | White Fox, Kaptajn Amerika |
| Team-Up Bonus | 5% Skade Boost |
Kostumer
Relaterede Helte