Daredevil
Matthew Michael
- Rolle :Duelist
- Sværhedsgrad :
- Angrebstype :Kamphelte
- Hold :Marvel Knights
Blindet som dreng, men vækket til overmenneskelige sanser, bringer Matt Murdock djævlen fra Hell's Kitchen til kamppladsen. Med billy clubs, Radar Sense og ubarmhjertig forfølgelse jager Daredevil sit mål og uddeler hurtig retfærdighed.

Historie
En tragisk ulykke fratog Matt Murdock hans syn, men gav ham ekstraordinær opfattelse. Som Daredevil—kaldet Dizang i Heart of the Dragon-buen—beskytter han de uskyldige med slebne kampkunster og overnaturlig bevidsthed, sporer fjender selv gennem vægge og slår til med præcis raseri.
Evner
| Justice Jab |
|---|
|
| Key | Venstreklik |
| Damage | 35 |
| Casting | Nærkamp |
| Max Distance | 4.5m |
| Special Effect | Få 15 Fury ved træffer |
| Righteous Cross |
|---|
|
| Key | Venstre klik (efter Devil's Latch / Infernal Fury) |
| Damage | 50 |
| Casting | Krydse dine Billy Clubs og storme frem. |
| Max Distance | 6m |
| Special Effect | Få 15 Fury ved træffer |
| Objection! |
|---|
|
| Key | Højreklik |
| Casting | Blokere frontal skade og reflektere projektiler; immun mens aktiv. |
| Cooldown | 12s |
| Duration | 1.5s |
| Special Effect | Få 60 Fury ved succesfuldt at blokere et angreb |
| Devil's Latch |
|---|
|
| Key | SHIFT |
| Casting | Affyr en grappling-line for at hive ind eller trække et mål. |
| Cooldown | 12s |
| Max Distance | 25m |
| Special Effect | Aktiver Righteous Cross inden for 5s efter brug; Få 60 Fury |
| Projectile Speed | 180 m/s |
| Infernal Fury |
|---|
|
| Key | E |
| Casting | Brug Fury til at udløse Devil's Chain eller Devil's Throw. |
| Special Effect | Aktiver Righteous Cross inden for 5s efter brug |
| Bonus Max Health | 125 |
| Bonus Health Falloff | Begynder ved 5s, −30/s |
| Fury Required to Activate | 60 |
| Sonic Pursuit |
|---|
|
| Key | F |
| Casting | Lås på et mål; få hastighed og skadereduktion; dash til målet. |
| Dash Damage | 20 |
| Select Range | 40m |
| Dash Cooldown | 15s |
| Max Dash Speed | 100 m/s |
| Movement Boost | 2.1 m/s (falder til 0.9 m/s ved 40m) |
| Special Effect | Hvis målet er besejret, genopfrisk cooldown; Få 60 Fury efter dash |
| Dash Damage Range | 1m sfærisk radius |
| Dash Select Range | 20m |
| Self Damage Reduction | 20% |
| Let the Devil Out |
|---|
|
| Key | Q |
| Damage | 50/s → 85/s (ved maks) |
| Casting | Fjender i synslinjen tager skade og lider en ramping Blind; Daredevil får Fury. |
| Duration | 8s |
| Energy Cost | 3400 |
| Blind Effect | Synsområde 35m → 10m (ved maks) |
| Max Distance | 15m |
| Fury Recovery Speed | 30/s |
| Time to Max Blind & Damage | 3s |
| Radar Sense |
|---|
|
| Effect | Periodiske pulser afslører nærliggende fjender (silhuetter) gennem vægge; kan opdage usynlige fjender. |
| Max Detection Distance | 50m |
| Blind Ascent |
|---|
|
| Effect | Løb langs vægge og spring fra for at ompositionere. |
| Wall-Crawling Speed | 10 m/s |
Team-Up Evner
| Blind Verdict |
|---|
|
| Effect | Deler Sonic Pursuit-mål; Punisher kaster en djævelinfunderet chokgranat for at skade og Blinde fjender. |
| Partner | The Punisher |
| Team-Up Bonus | 25 bonushelbred; 5% skadesboost |
Kostumer
Relaterede Helte