Black Cat
Felicia Hardy
- مسار :Duelist
- الصعوبة :
- نوع الهجوم :Melee Heroes
- النادي :Villains
One of the world's premier thieves, Felicia Hardy glides across the battlefield with swift precision and a dancer's grace, ever ready to purloin an opponent's fortune. Those who meet the Black Cat's gaze should beware, as her omens never miss their mark!
القصة
Felicia Hardy is one of the most notorious thieves in the world. Once the Black Cat has her eyes on a prize, it's already as good as gone. After being ousted from the Thieves Guild, the Black Cat was recruited by Wilson Fisk to infiltrate Doctor Strange's Sanctum Sanctorum and steal the Tablet of Life and Time. Ultimately, she played all three sides against each other — keeping the Tablet from Fisk, freeing the Guild from their pact with the Gilded Saint, and earning favors from both heroes and criminals alike.
قدرات
| Stealthy Catwalk |
|---|
|
| Key | Space |
| Casting | Passive wall-climb |
| Thieving Grace |
|---|
|
| Key | Space (double) |
| Casting | Jump |
| Fortune's Favor |
|---|
|
| Key | Right Click |
| Casting | Fortune spend |
| Grapple Swipe Fortune Consumption | 150 |
| Phantom Pursuit Fortune Consumption | 300 |
| Claw Whip |
|---|
|
| Key | Left Click |
| Casting | Melee arc |
| Damage Falloff | Falloff begins at 30°, drop to 30% of maximum damage at 75° |
| Attack Interval | 0.6s per hit |
| Max Bonus Health | 50 |
| Spell Field Range | 150° cone spell field with a radius of 7.5m and a height of 2.5m |
| Spell Field Damage | 65 |
| Bonus Health Per Hit | 25 |
| Cat's Cradle |
|---|
|
| Key | Shift |
| Damage | 50 |
| Casting | Dash |
| Cooldown | 2 charges, with each charge taking 10s to recharge |
| Maximum Dash Distance | 15m |
| Mento-fish |
|---|
|
| Key | F |
| Casting | Projectile that generates a spell field upon impact |
| Slow Ratio | 35% |
| Projectile Speed | 30m/s |
| Spell Field Range | A cylindrical spell field with a radius of 5m and a height of 40m |
| Fortune Consumption | 200 |
| Calling Card |
|---|
|
| Key | Q |
| Casting | Targeted sequential dash |
| Energy Cost | 3100 |
| Ability Duration | 10s |
| Maximum Dash Distance | 60m |
| 1st Claw Strike Damage | 30 |
| 2nd Claw Strike Damage | 30 + 20% of Target's Maximum Health |
| Maximum Targeting Distance | 8m |
| Fore-swing Damage Reduction | 50% |
قدرات التعاون الجماعي
| Gift Of Gold |
|---|
|
| Key | Passive |
| Anchor | Black Cat |
| Team-Up | Lucky Loan |
| Partners | White Fox, Captain America |
| Team-Up Bonus | 5% Damage Boost |
أزياء
أبطال ذات صلة