Devil Dinosaur
Devil Dinosaur
- Role :Vanguard
- Difficulty :
- Attack Type :Melee Heroes
- Team :Monster_Kingdom
Don't let his name scare you — Devil Dinosaur is actually a gentle giant. But with razor-sharp fangs, a mighty sweeping tail, a thunderous roar, and a force-field shield gifted by his human partner Moon Girl, it's no wonder why heroes and villains alike are intimidated by this prehistoric powerhouse!
Lore
Ripped across dimensions from a prehistoric world, Devil Dinosaur found a best friend in the young genius Moon Girl. This dino-riffic duo keeps Manhattan's Lower East Side safe with the perfect balance of brains and brawn. When the Timestream Entanglement hit, Devil was sucked into a temporal anomaly and ended up on display in the Collector's Gallery. Devil eventually escaped and found sanctuary in Deadpool's Monster Kingdom on Staten Island. Upon receiving Moon Girl's distress signal from inside the time-tossed Alchemax HQ, Devil stomped into action to save his BFF.
Abilities
| Prehistoric Plating |
|---|
|
| Key | Passive |
| Headshot Damage Taken Reduction | 50% |
| Ultimate Energy Gain Reduction from Damage/Healing Him | 35% |
| Apex Advantage |
|---|
|
| Key | Passive |
| Bonus Health | 150% of Bleed Damage Dealt |
| Primal Bite |
|---|
|
| Key | Left Click |
| Damage | 75 |
| Casting | Melee |
| Bleed Damage | 1.5% Maximum Health |
| Bleed Duration | 4s |
| Attack Interval | 1st and 3rd attacks: 1s; 2nd attack: 0.9s |
| Bleed Tick Rate | 2 times per second |
| Maximum Distance | 4m |
| Frenzied Feast |
|---|
|
| Key | F |
| Cooldown | 8s |
| Bite Damage | First 4 hits: 15 each; 5th hit: 30 |
| Bonus Damage | First 4 hits: 5% Maximum Health each; 5th hit: 10% Maximum Health |
| Savage Predation |
|---|
|
| Key | Shift |
| Cooldown | 10s |
| Bite Damage | 50 |
| Dash Duration | 2s |
| Dashing Speed | 15m/s |
| Buddy Barrier |
|---|
|
| Key | E |
| Cooldown | 10s |
| Slow Effect | 15% for 2s |
| Summons Max Health | 450 |
| Maximum Duration for Summons | 6s |
| Impact Beam |
|---|
|
| Key | Right Click |
| Slow Effect | 15% for 2s |
| Attack Range | 17m |
| Ability Duration | 3.3s |
| Spell Field Damage | 40/s |
| Spell Field Radius | 1.2m |
| Devil-Beast Rampage |
|---|
|
| Key | Q |
| Energy Cost | 3400 |
| Stomp Field Range | 8m radius spherical spell field |
| Stomp Field Damage | 10 |
| Stomp Field Spawn Interval | 0.3s |
| Speed Boost During Ultimate | 70% |
| Stomp Field Launch-up Interval | 0.8s |
| Frenzied Feast Cooldown Reduction | 1s |
| Savage Predation Cooldown Reduction | 4s |
Team-Up Abilities
| Primal Punishment |
|---|
|
| Key | Passive |
| Anchor | Devil Dinosaur |
| Team-Up | Primal Punishment |
| Partners | The Punisher |
| Team-Up Bonus | Maximum Health +100 |
Costumes
Related Heroes