Historie
For længe siden blev Aldrif, Odins spæde datter, stjålet og opdraget blandt englene i det tiende rige. Steget gennem deres rækker til at blive deres mest frygtede kriger—Angela—vender hun nu tilbage som Hevens hånd. I Heart of Heaven-konflikten jager hun dem, der truer hendes familie og rige, og svinger ichorsmede våben og himmelske vinger.
Evner
| Spear of Ichors |
|---|
|
| Key | Venstre klik (Luft/Jord - Spyd) |
| Damage | 45 (base) +15 ekstra ved fuldt opladet lancering |
| Casting | Nærkamp, der skalerer med angrebsladning; ved fuld ladning kaster fjender opad. |
| Max Distance | 7m |
| Attack Interval | 0.96 s/træffer |
| Charge→Damage | 45% konvertering |
| Axes of Ichors |
|---|
|
| Key | Venstre klik (Jord - Økser) |
| Damage | 30, 30, 30, 50 |
| Casting | Vekslende tvillingeøkseslag; fjerde slag dasher fremad. |
| Max Distance | 4m |
| Attack Interval | 0.4 s (første tre), 0.6 s (fjerde) |
| Charge→Damage | 45% konvertering |
| Shielded Stance |
|---|
|
| Key | Højreklik |
| Casting | Dan et ichorskjold; absorbering af skade opbygger angrebsladning. |
| Recovery Speed | 50/s |
| Maximum Shield Value | 350 |
| Cooldown After Destroyed | 4s |
| Damage→Charge Conversion | 25% |
| Delayed Recovery After Release | 2s |
| Assassin's Charge |
|---|
|
| Key | SHIFT |
| Casting | Accelereret dash; immun mod knock-back/launch-up; bærer fjender ramt frontalt. |
| Cooldown | 3s |
| Maximum Energy | 100 |
| Recovery Delay | 2s |
| Piercing Damage | 30 |
| Dash State Speed | 16 m/s |
| Energy Cost (per s) | 25/s (75/s mens gennemboret) |
| Max Enemies Carried | 2 |
| One-Time Energy Cost | 20 |
| Energy Recovery Speed | 10/s (base), +50/s pr. fjende gennemboret |
| Passive Energy During Dash | 25/s |
| Energy Required to Activate | 30 |
| Divine Judgement |
|---|
|
| Key | E (Jord) |
| Casting | Dyk, skift til økser, skab en Divine Judgement Zone. |
| Cooldown | 12s |
| DoT Field Range | Radius 8m × højde 2m (cylindrisk) |
| Bonus Max Health | 200 |
| Damage Over Time | 12.5/s |
| Hit Ground Damage | 30 |
| Spell Field Duration | 6s |
| Movement Boost (Self) | 35% |
| Hit Ground Field Range | L 2m × B 2m × H 2.5m |
| Bonus Health per Axes Hit | Selv +30; allierede +15 |
| Wingblade Ascent |
|---|
|
| Key | E (Luft) |
| Casting | Tag til himlen, skift tilbage til spydform. |
| Ascent Height | 8m |
| Ascent Duration | 0.35s |
| Ascent Elevation Angle | 60° |
| Heven's Retribution |
|---|
|
| Key | Q |
| Casting | Kast båndsbundet spyd; ved påvirkning binder det fjender. Omcast for at springe til spyd, give AoE og skabe en Divine Judgement Zone. |
| Slow Rate | 80% |
| Energy Cost | 3100 |
| Summons' Health | 600 |
| Projectile Speed | 60 m/s |
| Hit Ground Damage | 100 |
| Projectile Damage | 30 |
| Spell Field Range | 8m sfærisk radius |
| Spell Field Damage | 10 |
| Seraphic Soar |
|---|
|
| Effect | Svæv frit; kontinuerlig flugt opbygger angrebsladning. |
| Enter Glide | 0.1s (kræver >5 m/s i 1s) |
| Glide Speed | 10 m/s |
| Passive Energy During Glide | 22.2/s |
Team-Up Evner
| Celestial Command |
|---|
|
| Effect | Thor kan kaste et Thunder Spear, der gendanner Thorforce pr. ramt fjende, derefter springe til eksplosionen for en anden AoE. |
| Partner | Thor |
| Team-Up Bonus | +100 maksimalt liv |
Kostumer
Relaterede Helte